RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama : Muhammad Zulhilmi B Ismail
No Kad Pengenalan : 881124-08-6751
Kelas : PKBP 2 Melati
Matapelajaran : Kemahiran Hidup
Tarikh/ Hari : 14/08/07 (Selasa )
Masa : 10.45 pagi-11.45 pagi
Tajuk : menyemai Biji Benih
Kemahiran : 1) Menyemai Biji Benih
2) Menggunakan peralatan untuk menyemai biji benih.
Bil. Murid : 6 orang (5orang Slow Leaner, seorang Sindrom Down )
Pengetahuan Sedia ada : Murid mengenali tumbuhan dan sayuran.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, di harap murid dapat : -
1. Menyebut peralatan untuk menyemai biji benih (3 dari 5 perkataan)
2. Menyemai biji benih
Penggabungjalinan Isi Kandungan : 1) Sains (unsur tanah)
2) Kemahiran manipulatif (Motor Kasar)
3) Pendidikan Jasmani (Kecergasan fizikal)
Penyerapan Nilai : 1) Kerajinan 2) Mendengar arahan
3) Kerjasama 4) Berani mencuba
Kebersihan : 1) Menggunakan sarung tanga
2)Basuh tangan selepas menggunakan peralatan
3) Baju dan seluar sukan.
Resos (ABM/BBM) : 1) Tanah, air, Biji benih, Sudip tangan
MASA/ LANGKAH | ISI PELAJARAN | AKTIVITI P&P | CATATAN |
SET INDUKSI (5 Minit) | Hari: Selasa Tarikh: 14 Ogos 2007 1. Anak pokok/ tumbuhan yang ditanam di dalam pasu. 2. Tajuk pelajaran hari ini ” Menyemai Biji Benih” | 1. Murid ditunjukkan tanaman / pokok yang ditanam di dalam pasu. 2. Murid bersoaljawab dengan gurudan guru mengaitkan jawapan dengan pelajaran hari ini. | Teknik :- -Bersoaljawab Terapi :- -pertuturan ABM/BBM :- Pokok di dalam pasu. |
Langkah 1 (10 Minit) | 1. Pengenalan - Menyemai biji benih tumbuhan dan sayuran | 1. Murid juga diberi penjelasan tentang penyemaian biji benih. 2. Murid bersoaljawab dengan guru berkaitan penyemaian biji benih. | Teknik :- Bersoaljawab Terapi :- -Pertuturan Nilai :- -Kerajinan ABM/BBM -Biji benih |
Langkah 2 (10 minit) | 1. Alatan dan bahan yang digunakan -Air -Tanah -Sudip tangan -Biji Benih tumbuhan dan sayuran | 1. Murid diberi penerangan mengenai alatan yang digunakan untuk menggembur tanah dan membuat batas. 2. Murid bersoaljawab dengan guru mengenai peralatan yang digunakan untuk menyemai biji benih. | Teknik :- -Perbincangan dan penjelasan Terapi :- -Pertuturan Nilai :- -Kerajinan ABM/BBM :- -Tanah -Sudip tangan -Biji Benih -Air -Paip getah. |
Langkah 3 (30 minit) | 1. Aktiviti luar bilik darjah -ke tapak kem -Langkah kebersihan -Demonstrasi oleh guru -Praktikal oleh Murid. | 1. Murid dibawa keluar oleh guru untuk ke tapak kebun. 2. Murid diberi penjelasan tentang langkah keselamatan yang perlu diambil 3. Guru menunjukkan demonstrasi menyemai biji benih dan menerangkan langkah satu persatu. 4. Murid melakukan praktikal dengan pengawasan & bimbingan guru. | Teknik :- -Tunjuk cara Terapi :- Motor kasar Nilai :- -Kerajinan ABM/BBM :- -Tapak kebun -Sarung tangan -Tanah -Sudip tangan -Biji benih |
Penutup (5 minit) | 1. Membuat rumusan | 1. Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini dengan dibantu oleh guru. | KBKK -Menjana idea. |
Refleksi Guru Pelatih: -
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama : Muhammad Zulhilmi B Ismail
No Kad Pengenalan : 881124-08-6751
Kelas : PKBP 2 Melati
Matapelajaran : Pengurusan Diri
Tarikh/ Hari : 13/08/07 (Isnin )
Masa : 10.45 pagi-11.45 pagi
Tajuk : Latihan memberitahu hendak ke tandas
Kemahiran : Adab meminta izin sebelum keluar kelas ke Tandas
Bil. Murid : 6 orang(5orang Slow Leaner, seorang Sindrom Down )
Pengetahuan Sedia ada : murid pernah ke tandas
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, di harap murid boleh : -
1) Menggunakan perkataan sesuai apabila hendak ke tandas.
2) Menggunakan tandas dengan cara yang betul
Penggabungjalinan Isi Kandungan : 1) Bahasa Melayu
2) Bahasa Inggeris
Penyerapan Nilai : 1) Kerajinan 2) Kebersihan
3) Adab 4) Tanggungjawab
Unsur Terapi : 1) Pertuturan
2)Motor kasar
Resos (ABM/BBM) : 1) kad-kad ayat
2)kad bergambar
LANGKAH/ JANGKAMASA | AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN | CATATAN | |
AKTIVITI GURU | AKTIVITI MURID | ||
Set Induksi (3 minit) | 1. Guru membawa murid-murid ke tandas dan bertanya pada murid-murid ” Mengapa saya membawa kamu semua ke tandas? ” 2. Murid bersoaljawab dengan guru dan guru mengaitkan dengan tajuk hari ini ”Latihan memberitahu hendak ke tandas” | Nilai :-
| |
Langkah 1 (15 minit) | 1. Guru menerangkan benda/ objek yang terdapat di tandas seperti :- - Mangkuk tandas -Pili air -Getah paip -Selipar 2. Guru bersoaljawab dengan murid-murid mengenai jenis-jenis tandas. |
| ABM/BBM :-
Nilai :-
|
Langkah 2 (10minit) |
|
| ABM/BBM :-
Nilai :-
|
Penutup :- (2 minit) | 1.Guru membuat rumusan untuk tajukhari ini. 2.Guru menyuruh murid-murid membuat latihan latih tubi mengucapkan perkataan baik apabila hendak ke tandas. |
| KBKK :- -Membuat rumusan |
No comments:
Post a Comment