Pages

Saturday, October 30, 2010

PPISMP SEM 3 - PK : RPH (PN HARLINA BT HJ ISHAK)



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : Muhammad Zulhilmi B Ismail
No Kad Pengenalan :  881124-08-6751
Kelas : PKBP 2 Melati
Matapelajaran : Kemahiran Hidup
Tarikh/ Hari : 14/08/07 (Selasa )
Masa : 10.45 pagi-11.45 pagi
Tajuk : menyemai Biji Benih
Kemahiran : 1) Menyemai Biji Benih
                     2) Menggunakan peralatan untuk menyemai biji benih.
Bil. Murid : 6 orang (5orang Slow  Leaner, seorang Sindrom Down )
Pengetahuan Sedia ada : Murid mengenali tumbuhan dan sayuran.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, di harap murid dapat : -
1.    Menyebut peralatan untuk menyemai biji benih (3 dari 5 perkataan)
2.    Menyemai biji benih

Penggabungjalinan Isi Kandungan : 1) Sains (unsur tanah)
                                                              2) Kemahiran manipulatif (Motor Kasar)
                                                              3) Pendidikan Jasmani (Kecergasan fizikal)          

Penyerapan Nilai : 1) Kerajinan   2) Mendengar arahan
                                 3) Kerjasama   4) Berani mencuba

Kebersihan : 1) Menggunakan sarung tanga
2)Basuh tangan selepas menggunakan peralatan
3) Baju dan seluar sukan.


Resos (ABM/BBM) : 1) Tanah, air, Biji benih, Sudip tangan



MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI  P&P
CATATAN
SET INDUKSI
(5 Minit)
Hari: Selasa
Tarikh: 14 Ogos 2007
1. Anak pokok/ tumbuhan yang ditanam di dalam pasu.
2. Tajuk pelajaran hari ini ” Menyemai Biji Benih”
1. Murid ditunjukkan tanaman / pokok yang ditanam di dalam pasu.
2. Murid bersoaljawab dengan gurudan guru mengaitkan jawapan dengan pelajaran hari ini.
Teknik :-
-Bersoaljawab

Terapi :-
-pertuturan

ABM/BBM :-
Pokok di dalam pasu.



Langkah 1
(10 Minit)
1. Pengenalan
- Menyemai biji benih tumbuhan dan sayuran
1. Murid juga diberi penjelasan tentang penyemaian biji benih.
2. Murid bersoaljawab dengan guru berkaitan penyemaian biji benih.
Teknik :-
Bersoaljawab

Terapi :-
-Pertuturan

Nilai :-
-Kerajinan

ABM/BBM
-Biji benih
Langkah 2
(10 minit)
1. Alatan dan bahan yang digunakan
-Air
-Tanah
-Sudip tangan
-Biji Benih tumbuhan dan sayuran
1. Murid diberi penerangan mengenai alatan yang digunakan untuk menggembur tanah dan membuat batas.
2. Murid bersoaljawab dengan guru mengenai peralatan yang digunakan untuk menyemai biji benih.
Teknik :-
-Perbincangan dan penjelasan

Terapi :-
-Pertuturan

Nilai :-
-Kerajinan

ABM/BBM :-
-Tanah
-Sudip tangan
-Biji Benih
-Air
-Paip getah.
Langkah 3
(30 minit)
1. Aktiviti luar bilik darjah
-ke tapak kem
-Langkah kebersihan
-Demonstrasi oleh guru
-Praktikal oleh Murid.
1.  Murid dibawa keluar oleh guru untuk ke tapak kebun.
2.  Murid diberi penjelasan tentang langkah keselamatan yang perlu diambil
3.  Guru menunjukkan demonstrasi menyemai biji benih dan menerangkan langkah satu persatu.
4.  Murid melakukan praktikal dengan pengawasan & bimbingan guru.
Teknik :-
-Tunjuk cara

Terapi :-
Motor kasar

Nilai :-
-Kerajinan

ABM/BBM :-
-Tapak kebun
-Sarung tangan
-Tanah
-Sudip tangan
-Biji benih


Penutup

(5 minit)
1.  Membuat rumusan
1.  Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini dengan dibantu oleh guru.
KBKK
-Menjana idea.

Refleksi Guru Pelatih: -



 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : Muhammad Zulhilmi B Ismail
No Kad Pengenalan :  881124-08-6751
Kelas : PKBP 2 Melati
Matapelajaran : Pengurusan Diri
Tarikh/ Hari : 13/08/07 (Isnin )
Masa : 10.45 pagi-11.45 pagi
Tajuk : Latihan memberitahu hendak ke tandas
Kemahiran : Adab meminta izin sebelum keluar kelas ke Tandas
Bil. Murid : 6 orang(5orang Slow  Leaner, seorang Sindrom Down )
Pengetahuan Sedia ada : murid pernah ke tandas
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, di harap murid boleh : -
1)    Menggunakan perkataan sesuai apabila hendak ke tandas.
2)    Menggunakan tandas dengan cara yang betul

Penggabungjalinan Isi Kandungan : 1) Bahasa Melayu
                                                          2) Bahasa Inggeris

Penyerapan Nilai : 1) Kerajinan   2) Kebersihan
                               3) Adab               4) Tanggungjawab

Unsur Terapi : 1) Pertuturan
2)Motor kasar


Resos (ABM/BBM) : 1) kad-kad ayat
2)kad bergambar



LANGKAH/
JANGKAMASA
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
Set Induksi
(3 minit)
1.  Guru membawa murid-murid ke tandas dan bertanya pada murid-murid ” Mengapa saya membawa kamu semua ke tandas? ”
2.  Murid bersoaljawab dengan guru dan guru mengaitkan dengan tajuk hari ini  ”Latihan memberitahu hendak ke tandas”
Nilai :-
  1. Berusaha
  2. Mengikut arahan
Langkah 1
(15 minit)
1. Guru menerangkan benda/ objek yang terdapat di tandas seperti :-
- Mangkuk tandas
-Pili air
-Getah paip
-Selipar
2.  Guru bersoaljawab dengan murid-murid mengenai jenis-jenis tandas.

  1.  Murid-murid mendengar penjelasan oleh guru.
  2. Murid bersoaljawab dengan guru.
  3. Murid-muridbekerjasama berbincang cara bagaimana menjaga kebersihan tandas.
ABM/BBM :-
  1. Tandas sekolah
  2. Kad gambar


Nilai :-
  1. Berusaha
  2. Kebersihan
  3. Bekerjasama
Langkah 2
(10minit)
  1. Guru membmbing murid menggunakan perkataan yang sesuai apabila hendak ke tandas ” Cikgu, saya hendak ke tandas”
  2. guru membimbing murid menggunakan isyarat apabila hendak ke tandas.
  3. Guru membimbing murid menggunakan kad gambar tandas apabila hendak ke tandas.
  1. Murid mengucapkan perkataan yang sesuai apabila hendak ke tandas sambil dibimbing oleh guru.
  2. Guru menyuruh murid memberi isyarat tangan sekiranya hendak ke tandas.
  3. murid membuat latihan amali untuk membiasakan diri.
ABM/BBM :-
  1. Tandas
  2. Kad gambar

Nilai :-
  1. Berusaha
  2. mengikut arahan
Penutup :-
(2 minit)
1.Guru membuat rumusan untuk tajukhari ini.
2.Guru menyuruh murid-murid membuat latihan latih tubi mengucapkan perkataan baik apabila hendak ke tandas.

  1. Murid membuatrumusan sambil dibimbing oleh guru
  2. Latihan amali untuk membiasakan diri untuk menyebut perkataan yang sesuai
KBKK :-
-Membuat rumusan






















































No comments:

Post a Comment